Hela tiden
lördag 3 mars 2012
Priset på mjölk.
Spännande samtal mellan mig och en försäljare
på 7Eleven kl. 01.30 på natten.
JAG
Vad kostar 3 dl mjölk?
HAN
10 kronor.
JAG
Va..? Vad kostar då en liter mjölk?
HAN
10 kronor.
JAG
Kostar en liter och 3 dl lika mycket?
HAN
Ja.
JAG
Det var som fan. Hur kommer det sig?
HAN
Inte vet jag. Det är aldrig nån som har frågat.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
‹
›
Startsida
Visa webbversion
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar